5 Temmuz 2008 Cumartesi

Avengers Düşmanlar


Johann Schmidt / Red Skull

Güçleri: Süper-güçleri yoktur, fakat gerçek bir dahidir. Şu anda sahip olduğu vücutla tüm fiziksel yetenekleri normal bir insanın sahip olabileceği en üst sınırdadır. Yüksek teknoloji ürünü silahlar ve ekipmanlar kullanır. "Kızıl toz" adlı bir silahı onun kurbanlarına attığı bir imza gibidir, bu toza temas eden kurbanlarının yüzü onunkine benzer.

Biyografi: Johann Schmidt bir Alman köyünde alkolik Hermann ve karısı Martha'nın çocukları olarak doğdu. Martha doğum sırasında öldü. Hermann karısının ölümünden yeni doğan bebeği sorumlu tutarak onu boğmaya çalıştı ve ertesi sabah intihar etti. Bebek bir doktor tarafından kurtarılıp yetimhaneye götürüldü. Johann yetimhaneden yedi yaşındayken kaçtı ve arasıra ufak suçlardan hapisaneye girerek ve başka serserilerden dayak yiyerek büyüdü. İçindeki biriken öfke Hitler ile ilk kez tanıştığında hayatını değiştirdi. Hitler'in kaldığı otelde Johann valiz taşıyıcılığı yapmaktaydı. Hitler onun iyi bir Nazi olabileceğine inandı.

Johann askeri eğitim alıp mükemmel bir S.S. askeri oldu. Hitler ile bir sonraki karşılaşmasında Hitler öfkeye kapılıp herkesin bir asker olabileceğini söyleyerek Johann'ı başka bir kişisel eğitime soktu ve onu bir özel ajan yaparak Red Skull kimliğini ve maskesini verdi. II. Dünya Savaşı sırasında Hitler için pek çok görev üstlenen Red Skull giderek güç kazanmaya başladı, bu durum Hitler'in bile kendi yaratmış olduğu şeyden endişelenmesine neden oldu. Bu sırada düşman birlikleri de ona karşılık olarak kendi süper askerleri Captain America'yı yaratmışlardı.

Nazi Almanya'sından habersiz Red Skull dünyanın çeşitli bölgelerinde gizli üsler kurmaya ve kendine kaynaklar sağlamaya başladı. Küçük bir adada kendine gizli bir üs kurup bu adaya "Sürgün Adası" adını verdi ve buraya en iyi Nazi komutanları, askerleri ve ailelerinin yerleşmesini sağladı. II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Captain America tarafından sığınağı farkedilen Red Skull düşmanıyla olan savaşından sonra bir mağarada kapalı kaldı. Mağara girişi yıkıntılarla örtülü olduğundan dışarı çıkamadı, ama maruz kaldığı gazlar onun yaşlanmadan bir çeşit uyku durumuna geçmesini sağladı.

Mağara HYDRA adlı terör örgütü tarafından bulundu. Red Skull bu örgütle uzun süre çalıştı. "Kozmik Küp" adını verdiği aleti geliştirdi. Fakat HYDRA'da çalıştığı süre boyunca kendisi gibi yıllar sonra uyanmış olan Captain America tarafından planları engellendi. Ardından Red Skull hızla yaşlanmaya başladı. Onun yaşlanmasını engellemiş olan gazların vücudundaki etkisi geçmişti. Captain America'yı yakaladı ve ona da kendisi gibi hızla yaşlanmasını sağlayacak bir madde enjekte etti, fakat bu planı bir işe yaramadı ve Red Skull yaşlanarak öldü, cesedi de yakıldı.

Hiçkimse bir Nazi bilim adamı olan Armin Zola'nın Red Skull'un beynini sakladığını ve onu Captain America'dan klonlanmış bir bedene yerleştirdiğini bilmiyordu. Tekrar hayata dönen Red Skull artık Naziliğin günü geçmiş bir inanç olduğunu ve eğer Amerika'yı yoketmek istiyorsa bunu ülkenin içinden, kapitalizmi kendi kendilerine karşı kullanarak yapması gerektiğine inandı. Red Skull geri planda kalarak perde arkasından yönettiği çeşitli suç örgütleri kurdu. Captain America ile yaptığı bir savaş sırasında kendisi yanlışlıkla "Ölüm Tozu"na maruz kalınca yüzü kızıl bir kurukafa halini aldı.

Red Skull çeşitli süper-güçlü suçluların bulunduğu büyük bir örgüt kurmayı amaçladı, fakat bu suçlular teker teker başarısız olup yakalandı. Red Skull bunun ardından tüm ilgisini yaratmış olduğu kozmik kübe çevirdi. Bu kübü kullanarak gene Captain America ile mücadele etti. Savaşlarının sonunda öldüğü sanıldı.

NOT: 1950'lerde Komünist güçler Sovyetler Birliği adına çalışması için başka bir Red Skull yarattılar. Yıllar sonra uyanmasının ardından gerçek Red Skull hapisanedeki sahte olanını öldürdü.

Loki Laufeyson / Loki

Güçleri: Çok üstün bir kuvvete, hıza ve dayanıklılığa sahiptir. Kalın derisi onun yaralanmalara karşı aşırı dayanıklı olmasını sağlar. Çok gelişmiş zihinsel yetenekleri sayesinde başka boyutlarla iletişim kurup orada olanları görebilme, kendisinin ilüzyon görüntülerini yaratabilme gibi güçleri vardır. Üstün büyü güçleri onun boyut değiştirme, maddelerin yapısını değiştirme, objeleri canlandırma, enerji patlamaları ve büyü kalkanları yaratma, başkalarının yeteneklerini geliştirip onlara süper-güçler verme, boyutlar arası yolculuk yapabilmesini sağlar.

Biyografi: Asgard'daki Dokuz Dünya'dan biri olan buz devlerinin yaşadığı Jotunheim'in kralı Laufey'in oğludur. Asgard'ın kralı Odin'le yapılan bir savaşta Laufey ölür ve devler yenilirler. Loki savaşta ölmüş bir kralın oğlu olduğundan Odin onu evlat edinir. Loki Odin'in çocukları arasında Asgard'lıların favorisinin Thor olduğunu ve kendisinden çok daha fazla sevildiğini farkeder. Loki doğal bir yeteneği olduğu büyülerle ilgilenmeye başlar.

Büyüdükçe ihanete olan yatkınlığı iyice belirgin olmaya başladığından "Hainlik Tanrısı" ünvanını aldı, fakat güç ve intikam arzuları tamamen açığa çıktığında "Kötülük Tanrısı" olarak anılmaya başlandı. Yüzlerce yıl boyunca üvey kardeşi Thor'u öldürüp Asgard tahtını ele geçirmeye çalıştı. Sonunda işlediği suçlardan dolayı Odin onu cezalandırarak bir ağacın içine hapsetti. Ardından da Thor dünyaya sürgün edildi. Loki hapsediliği yerden kurtulup özgür olmayı başardı.

Loki ve Thor arasında pek çok savaş yaşandı. Loki bazen Thor'la direkt savaşırken bazı zamanlarda ise bu amacı için başkalarını kullandı. Hatta bir keresinde Avengers'ın Hulk'la savaşmasını bile sağladı. Odin'i oğlu Thor'a karşı kışkırtmayı ve Thor'un büyülü savaş çekici Mjolnir'i çalmayı da denedi. Bir keresinde Loki ve Thor'un bir büyü nedeniyle bedenleri değişti. Loki üvey kardeşinin bedeniyle Odin'i devirip Asgard'ın kontrolünü ele geçirdi, fakat bu fazla uzun sürmedi tekrar kendi bedenlerine döndüklerinde Thor tarafından engellendi.

Asgard bir iblis olan Surtur tarafından yokedilme tehdidiyle karşılaştığında Loki düşmanları Odin ve Thor ile işbirliği yapmak zorunda kaldı, çünkü yönetmek istediği yerin yokolmasına göz yumamazdı. Savaşın sonunda Odin ve Surtur kayboldular. Loki bu fırsattan yararlanıp Asgard'ın kontrolünü ele geçirmeye çalıştı. Surtur'un ardında kalan büyülü kılıcı ile Thor'u ortadan kaldırmaya çalıştı. Asgard tahtına kimin geçeceği belirleneceği zaman bu onura Thor layık görüldü, fakat Thor bunu reddetti. Loki'nin ise tahtı haketmediği söylenilince Loki öfkelenip büyülü bir hastalığı tüm Asgard'a yaydı. Buz devlerini savunmasız durumdaki Asgard'a saldırtmayı planlıyordu. Fakat buz devleri Loki'nin evini yokettiler ve onu da öldürmek üzerelerken Thor tarafından kurtarıldı. Thor'a borçlu kalmaya öfkelenen Loki Asgard'lıların iyileştirilmesinde ona yardım etti.

Loki Asgard'ın kontrolünü ele geçirmek için mücadele etmeye devam etti. Tüm Asgard tanrılarının yokolacağı zaman olan Ragnarok geldiğinde Asgard'a saldıran kötülüğün güçlerini Loki'nin komuta edeceği söyleniliyor.

Ultron

Güçleri: Vücudu dünyanın en sağlam metali adamantiumdan yapılmış olduğundan çok dayanıklıdır. Yüksek ısı, soğuk, radyasyon ya da patlama gibi şeylerden etkilenmez. Çok sayıda silah sistemine sahiptir.

Biyografi: Çok gelişmiş bir robot olan ilk Ultron bir Avengers üyesi olan Hank Pym tarafından yaratıldı. Daha önce hiç görülmemiş derecede yüksek yapay zekası sebebiyle kendine has duygu ve düşünceler geliştirmeye başladı. Zamanla yaratıcısı ve tüm insanlara karşı nefret duymaya başladı. Hank Pym'i hipnotize ederek kendisi hakkında herşeyi unutmasını sağladı ve laboratuarından uzaklaştırdı. Ultron burada kendine daha gelişmiş bir vücut tasarlamaya başladı. Başka birisinin kılığına bürünerek Masters of Evil adlı ekibi Avengers'ı yoketmesi için gönderdi. Fakat bu ekiptekiler Ultron'un kendilerini kandırdığını anlayıp ona karşı gelince Ultron kaçtı.

Profesör Horton'un laboratuarına gelince burada 1940'lı yıllarda yaşamış olan ilk Human Torch'un (Fantastic Four üyesi olan değil) kalıntılarını buldu. Bu kalıntıları kullanarak Avengers'a karşı kullanacağı Vision adlı androidi yarattı. Vision yaratıcısına karşı gelip Avengers'a yardım etti. Ultron yenilmeden önce onun yaratıcısı olduğuna dair Hank Pym'e hipnotize ile unutturduğu bilgileri anlattı.

Ultron kendine dünyanın en sağlam metali olan adamantiumdan bir vücut yaptı, fakat gene de Avengers ile olan bir sonraki savaşında yenilmekten kurtulamadı. Ultron'un başı Inhumans adlı birlikten Maximus tarafından bulundu. Maximus yeni Ultron'un oluşmasına yardım etti. Maximus Ultron'u Quicksilver ve Crystal'ın düğünlerinde Avengers ve Fantastic Four'a saldırttı, fakat genç Franklin Richards yüzünden yenildiler.

Ultron'un kopan başı Avengers tarafından alıkonuldu. Fakat vücudu kopan başını almak için harekete geçti. Bu amacını gerçekleştiren Ultron yaratıcısı Hank Pym'i etkisi altına alarak Avengers'a saldırttı, bu sırada onun sevgilisi Wasp'ı kaçırdı. Ultron Wasp'ı kendisine yaratacağı robot bir eş için kullanmak istiyordu. Avengers ona saldırınca epey hasar alan Ultron bir kere daha yenilgiye uğrayarak kaçtı.

Ultron hipnotize altına aldığı Iron Man sayesinde vücudunun tamir edilmesini sağladı. Eğer ileride vücudu parçalanırsa vakit kaybetmeden yenilerini kullanmak için kendi robot klonlarını yaratmaya başladı. Beyonder adlı güçlü bir varlık tarafından tüm Marvel karakterlerinin katıldığı "Gizli Savaşlar"ın yapıldığı gezegene getirildi. Burada Galactus'a saldırınca Galactus onun bütün enerjisini kendine çekti. Dr. Doom Ultron'un vücudunu ele geçirince hizmetçi ve koruması olarak kullanmak için tekrar canlandırdı. Ultron Human Torch'a yenilince vücudu Gizli Savaşlar'ın yapıldığı gezegende terkedildi. Bu gezegendeki canlılar tarafından kazayla tekrar aktif konuma getirildi. Gizli Savaşlar bittikten sonra Dünya'ya dönmeyip o gezegende kalan Thing ile savaştı, fakat kendi kendinin yenilgisine sebep oldu. Thing Dünya'ya geri dönerken Ultron'un başını da yanında getirdi, ama kaybetti. Ultron'un başı kendine yeni bir vücut bulmayı başardı.

Ultron'un Avengers'la olan bir sonraki mücadelesinde Wonder Man tarafından yok edildi, fakat her zaman ki gibi yeni bir vücut oluşturup geri dönmeyi başardı. İnsanlığı yoketmek için tüm insanları robota dönüştürmeyi planladı, ama her zaman olduğu gibi Avengers'a yenildi. Kendine War Toy adlı robot bir eş yapmaya kalkıştığında gene karşısında Avengers'ı bularak yenilgiye uğradı.

Eric Williams / Grim Reaper

Güçleri: Süper-gücü yoktur. Sağ elinin olması gereken yerde bir savaş orağı vardır. Bu orak çok sağlam bir metalden yapılmış olup güç şuaları atmak, paralize etmek gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Reaper zombiye dönüştüğü sırada sıcak, soğuk, zehirli gazlar, hastalık, radyasyon gibi şeylerden etkilenmeyen fiziksel olarak çok dayanıklı ve öldürülmesi mümkün olmayan bir hale gelmişti. Daha sonraları düşmanlarının yaşam enerjilerini çekebilme yeteneğine sahip oldu.

Biyografi: Avengers üyesi Wonder Man olarak bilinen Simon Williams'ın abisidir. Ailesinin firmasında kariyer edinmektense suç dünyasında kariyer edinmeyi tercih etti. Avengers'ın Masters of Evil ile yaptığı bir savaşta Simon dostlarını kurtarmak için hayatını feda edince üzüntüsünden çılgına dönen Eric kardeşinin ölümünden Avengers'ı sorumlu tuttu. Kendisini yüksek teknoloji ve özel bir tür savaş orağı ile donatan Eric kendine Grim Reaper adını vererek Avengers'ı yok etmeye kalktı, ama yenildi. Avengers'ın android üyesi Vision'ı kandırmaya çalıştı, ama başarısız olunca bir kere daha Avengers'a yenildi.

Öldü sandığı kardeşi Simon geri dönüp de Wonder Man adıyla Avengers'a katılınca durum daha da karışık bir hal aldı. Simon'ın vücudunun aldığı yeni biçimi kabullenmeyi reddeden Reaper onun gerçek kardeşi olmadığına kanaat getirdi. Avengers'ı yok etmek için Lethal Legion adlı bir grup kurdu. Savaş sırasında Wonder Man'in gerçekten de kardeşi olduğunu anlayan Reaper suçluluk duygusuna kapıldı ve oradan kaçtıktan sonra öldü. Reaper'ın ölü bedeni Immortus adlı suçlu tarafından bulundu ve Immortus bu bedeni Avengers'la savaşmak için kurduğu Ölüler Lejyonu'nda kullandı.

Nekra eski sevgilisi Reaper'ın bedenini bulup düşmanlarına karşı savaşmak için kullandı. Reaper orağı ile düşmanlarının yaşam enerjilerini emebilen bir çeşit zombi olarak diriltildi. Reaper aralarında Nekra'nın da bulunduğu pek çok kişiyi öldürmeye başladı. Ardından Ultron ile işbiliği yaptı, fakat ikisi Avengers'a yenildiler. İblislerin güçleriyle işbirliğine girişti ve Ölüler Lejyonu'nu bir kere daha olurşturup Avengers'a karşı kullanmaya kalktı, ama savaşta öldü.

Kardeşi Wonder Man'in bir kere daha ölümden geri dönmesiyle ölüler diyarıyla yaşayanlar diyarı arasındaki duvar incelince yaşayanların boyutuna ölü bazı eski Avengers üyelerini kontrolüne almış olarak döndü. Avengers ile Reaper ve kontrolündeki ölü Avengers arasındaki savaşı Reaper'ın birliği kazanınca dünyaya dehşet saçmaya başladılar. Ölü Avengers üyeleri Scarlet Witch sayesinde Reaper'ın kontrolünden kurtulup ona karşı geldiler. Savaşın sonunda ölü Avengers üyeleri ölüler diyarına geri döndüler, Wonder Man ise sevgilisi Scarlet Witch sayesinde yaşayanların arasında kalmayı başardı. Yakalanan Reaper ise bir akıl hastanesine kapatıldı.

Reaper akıl hastanesinden Ultron'un robot ordusu tarafından kaçırıldı ve Avengers üyeleriyle birlikte esir edildi. Reaper Avengers üyelerinin kaçmalarına yardım etti, fakat Avengers ve Ultron arasında savaş başlayınca oradan kaçtı. Maggia adlı bir mafya ailesi için çalışmaya başladı. Avengers'ın Maggia'nın lideri Madame Masque'yı yenilgiye uğratmasının ardından Reaper kaçtı.

Mandarin

Güçleri: Süper-gücü yoktur, fakat uzaylı teknolojisinden yapılmış yüzükleri ona büyük güçler sağlar. Bu yüzükler her parmağında birer tane olmak üzere toplam on tanedir. Bu yüzükler ona saldırı ve savunma için kullanabileceği çeşitli güçler sağlar.

Biyografi: Zengin Çinli bir adam ve soylu İngiliz bir kadının çocukları olarak Çin'de doğdu. Ailesini genç yaşta kaybedince yengesinin yanında büyüdü. Fen alanındaki yeteneğini çok genç yaşta farkedince ailesinden ona kalan zenginliği Çin ve diğer ülkelerde araştırmalarını sürdürmek için kullandı. Çin'e geri döndüğünde yüksek rütbeli bir memur (Çin'de bu kişilere Mandarin denir) oldu. Çin'de komünist rejim baş gösterdiğinde tüm yetkisini ve malvarlığını kaybetti. Tekrar güç ve saygınlık kazanmak için yüzyıllardır hiç kimsenin ayak basmadığı Ruhlar Vadisi'ne gitti. Burada yeryüzüne çakılmış bir uzay gemisi ve pilotunun iskeletini buldu. Pilot fizik olarak ejderi andıran canlıların bulunduğu Maklu-4 adlı gezegenden gelmekteydi ve Dünya'ya yüzyıllar önce çakılmıştı. Mandarin bu vadide birkaç yıl kalarak Maklu teknolojisini öğrenmeye çalıştı. Gemide bulduğu yüzükleri nasıl kullanacağını öğrendi. Daha sonra bu yüzüklerle vadide kendine bir kale inşa etti ve vadinin yakınlarındaki tüm köyleri kontrolü altına aldı. Sahip olduğu uzaylı teknoloji sayesinde Çin ordusu ona karşı hiçbir şey yapamadı.

Dünyayı kontrolüne almak gibi çılgınca bir fikre kapılan Mandarin bu amacını gerçekleştirmek için planlar yapmaya başladı. Genelde bu planı ülkelerin silahlarını ve füzelerini kendi kendilerine yönlendirmek oluyordu. Stark Industries tarafından yapılmış bir grup füze ve casus uçağına sabotaj yapıp kaçırınca Pentagon olayı araştırması için Iron Man'i görevlendirdi. Iron Man olayı araştırmak için Çin'e gittiğinde Mandarin'le ilk kez karşı karşıya geldi ve onu yenmeyi başardı.

Yıllar geçtikçe Mandarin'in baş düşmanı haline gelen Iron Man her seferinde onu yenmeyi başarsa da asla Mandarin'i ele geçirmeyi başaramadı. Beşinci karşılaşmalarında Iron Man ilk kez Mandarin'i yakın dövüşte yenmeyi başardı. Ardından Mandarin'in fırlatmış olduğu füzeleri yeniden programlayan Iron Man bu füzeleri Mandarin'in kalesine yönlendirdi. Mandarin kalesi yokedilmeden az önce kendini dünyanın yörüngesindeki bir uyduya teleport etmeyi başardı.

Mandarin yüzüklerinin güçlerini arttırmak için Çin'e döndü. Çok güçlü bir büyülü alet olan "Yin'in Gözü"nü ele geçirmeye çalıştı. Bu aleti ona getirmeleri için Inhumans adlı ekibi kandırdı, fakat büyülü aletin gücünü yüzüklerine çekemeden Inhumans'ın liderli Black Bolt'a yenildi. Black Bolt onun yüzüklerini alıp sakladı.

Yüzüklerini bulamayan Mandarin tekrar Ruhlar Vadisi'ne gitti. Burada Maklu ırkına ait bir başlık bulunca bu başlık sayesinde yüzüklerini geri almayı başardı. O sırada ölmekte olan Unicorn adlı işbirlikçisiyle Iron Man'i öldürmek için Amerika'ya gittiler. Dövüş sırasında Maklu başlığı bir şekilde Mandarin ile Unicorn'un vücutlarını birbirlerininkiyle değiştirdi. Unicorn'un hastalıklı bedeninde ölmekten korkan Mandarin hemen kalesine geri döndü, fakat burayı Yellow Claw tarafından ele geçirilmiş olarak buldu. Kaçmak zorunda kalan Mandarin kendine başka bir üs kurdu. Mutant bir Japon kahramanı olan Sunfire sayesinde tekrar gerçek bedenine kavuşmayı başardı. Iron Man ile bir kere daha savaştı ve kaçmak zorunda kaldı. Kalesini geri almak için Yellow Claw ile savaştı, fakat Yellow Claw'ın robot kopyası patlayınca ağır olarak yaralandı.

Anthony Stark'ın Hong Kong'da Stark Industries'i geliştirme çabaları sırasında Iron Man ve Mandarin bir kere daha karşı karşıya geldiler. Zhang Tong adını alan Mandarin Hong Kong'un önemli ekonomi liderlerinden biri oldu ve bazı üst düzey hükümet yetkilileri ile endüstri liderlerini kontrolüne aldı. Stark Indstries'in Hong Kong'daki girişimlerini engelleyip kirli işlerini yaptırmak için Hand adlı örgüte katıldı ve bir görev sırasında yüzüklerinden birini almalarına izin verdi, çünkü örgütlerine fanatik derecede bağlı olan Hand üyeleri eğer yakalanırlarsa kendilerini öldürüyorlar, eğer yüzüğü taşıyan Hand üyesi ölür ya da baygın duruma gelirse de yüzük Mandarin'e teleport oluyordu.

Bu sırada bir boyut kapısı aracılığıyla kendini Asya kıyılarında bulan Psylocke burada Hand'in en usta suikastçılarından biri olan Kwannon ile karşılaştı ve bir şekilde zihinleri birbirlerinin bedenine geçerek bedenlerini değişmiş oldular. Psylocke'u ele geçiren Hand onu Mandarin'e götürdü. Mandarin Psylocke'un geçirdiği değişimi fark etti. X-Men'deki arkadaşları Wolverine ve Jubilee tarafından kurtarılan Psylocke Mandarin'i yendi. Bu olay Mandarin'in Hand'den sürgün edilmesine neden oldu.

Karanlığın Kalbi adlı güçlü mistik bir objeyi keşfeden Mandarin bu objeyle Çin'e gitti. Burada Iron Man, War Machine ve yandaşları olan Force Works adlı ekiple karşılaştı. Mandarin yenildi, fakat Iron Man zırhının içindeki kişinin Anthony Stark olduğunu anlamıştı. Mandarin öldü sanıldı, fakat aslında Karanlığın Kalbi'ndeki son büyü kalıntıları onu Hong Kong'daki Stark Industries'in bir çalışanı haline dönüştürüp hafızasını silmişti.

Bir süre sonra hafızası yerine gelen Mandarin kendisine Cennetin Ejder'i adlı uçan bir kale inşa edip önce Rusya'yı, ardından dünyayı ele geçirmeyi amaçladı. Bu sırada Onslaught ile yapılan savaşın ardından öldü sanılan Iron Man diğer Avengers üyeleri ile birlikte dünyaya geri dönmüştü. Iron Man Mandarin'in Rusya'yı fethetmesine engel oldu. Mandarin yenilince kendini ölmüş gibi gösterdi.


Taskmaster

Güçleri: Süper-gücü yoktur, fakat "fotoğrafik refleksler" denen sıradışı bir yeteneğe sahiptir. Bu sayede normal bir insanın sahip olabileceği en yüksek kuvvet, hız, dayanıklılık ve refleksleri vardır. Ayrıca düşmanını dikkatli bir şekilde izleyerek onun hareket ediş tarzını anlayabilir ve fotogğrafik refleksleri sayesinde istediği karakter gibi hareket ederek aynen onun gibi savaşabilir.

Biyografi:
Gerçek adı bilinmiyor. Sıradışı yeteneğini çocukluk döneminde keşfetmeye başladı. Annesinin çağırdığı psikologlar çocuğun yeteneğini "fotoğrafik refleksler" olarak adlandırdılar. Gençlik zamanlarında bu yeteneklerini birkaç kez kendi çıkarları için kullandı. Mezun olduktan sonra suçla mücadele eden biri oldu, fakat zamanla bir suçlu olmanın çok daha kazançlı olduğunu farketti.

Süper-güçlere sahip maceracılara ait haberleri televizyonda defalarca seyredip onların dövüş tekniklerini ezberleyebileceği bir program uygulamaya başladı. Öğrendiği dövüş tekniklerini kullanarak sıradan suçluları gerçek profesyonel suçlulara dönüştürebileceği bir eğitim merkezi oluşturdu. Amacı dünyadaki suç örgütlerine eleman sağlayan biri olmaktı. Taskmaster adıyla Southhampton'daki Long Island'da kurduğu akademide kalabalık bir grup serseriyi eğitmeye başladı.

Avengers tarafından planları engellenince bu suç akademisi operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı. Avengers akademinin pek çok üyesini yakalamayı başardıysa da Taskmaster kaçmayı başardı. Taskmaster Manhattan'ın batı yakasında yeni bir akademi kurdu. Fakat birbirlerinden ayrı ipuçlarını takip eden Örümcek-Adam ve Ant-Man burayı buldular. Taskmaster bir kere daha kaçmak zorunda kaldı. Daha sonra gezici bir karnavalı operasyonları için gizlice yolculuk edebileceği bir yer olarak kullanmaya başladı. Fakat bu karnaval Hawkeye'ın büyüdüğü yerdi ve planı Hawkeye ile Ant-Man tarafından ortaya çıkartılınca Taskmaster gene kaçtı.

Taskmaster bir kere daha bir sirki akademisi için paravan olarak kullanmaya kalktı. Ufak bir sirki bu amaçla birkaç ay başarıyla yönetti. Fakat sirkin Ohio'da yaptığı bir şovda Thing perde arkasında olanların farkına varıp bir hükümet ajanını Taskmaster'ın planlarından haberdar etti. Ajan Taskmaster'ı yakaladı, fakat daha sonra yakalanan kişinin Taskmaster'ın kostümünü giyen onun adamlarından biri olduğu anlaşıldı.

Taskmaster suç akademilerini kurup yönetmeye devam etti ve süper-güçlü kişilerle ittifak yapmaya başladı. Planları sık sık Avengers tarafından engellense de Taskmaster her zaman ki gibi kaçmayı başardı

Baron Helmut Zemo / Baron Zemo II

Güçleri: Süper-güçleri yoktur, fakat lazerler, zeka kontrol aletleri ve kişisel koruma aygıtları gibi yüksek teknolojik ekipmanları vardır.

Biyografi: Baron Helmut Zemo bir Nazi bilim adamı ve Captain America'nın II Dünya Savaşı'ndaki düşmanı olan Baron Heinrich Zemo'nun oğludur. Babası tarafından Nazi'lerin üstün ırk iddialarına ve sadece Zemo ailesinden bir ferdin dünyayı yönetmesi gerektiğine inandırılarak büyüdü. Başarılı bir bilim adamı ve strateji ustası olan Helmut Zemo babasının ölümünden Captain America'yı sorumlu tuttu ve intikam almaya çalıştı. Zemo yenildi ve kimyasal maddelerin içine düşerek vücudu korkutucu bir şekle döndü.

Zemo daha sonra babası gibi Baron Zemo adını alarak dünyayı ele geçirme ve baş düşmanı olan Captain America'dan intikam alma planlarını sürdürdü, fakat her seferinde baş düşmanı tarafından mağlup edildi. Süper-güçlü suçlulardan oluşan, ilk olarak babasının yaratmış olduğu Masters of Evil adlı ekibi tekrar kurdu. Bu ekip Captain America'nın ekibi Avengers'ın malikanesini ele geçirmeyi başardı ve Avengers'ı en büyük yenilgilerinden birine uğrattı. Sonunda Baron Zemo ve Captain America bir kere daha karşı karşıya geldi ve Baron Zemo yenildi.

Onslaught ile yapılan savaşın ardından Captain America ve diğer Avengers üyelerinin öldü sanıldığı zamanlarda Baron Zemo kendine Citizen V adıyla yeni bir kimlik yarattı ve Masters of Evil'ın eski üyelerinden Thunderbolts adlı birliği kurdu. Zemo'nun liderliğindeki Thunderbolts New York'un yeni kahramanları olarak kabul edildi ve Avengers ile Fantastic Four'un ekipmanlarını kullanma iznini aldılar. Ele geçirdiği ekipmanlarla Zemo neredeyse dünyayı kontrolüne alma planında başarılı olacaktı, fakat kahramanlığa devam etmek isteyen diğer Thunderbolts üyeleri ona karşı gelince kaçmak zorunda kaldı.

Babasının Güney Amerika'daki üssüne giderek Thunderbolts'dan intikam almaya çalıştı, fakat başarısız oldu. Daha sonra Baron Zemo'nun karşısına yeni Citizen V çıktı. Zemo yakalanmadan kaçmayı başardı.Hiç yorum yok: